Zobacz, co dzieje się w energetyce i górnictwie w Polsce

01.01.2023

NOWY wykres – produkcja energii ze źródeł emisyjnych i bezemisyjnych (OZE)

Z radością prezentujemy pierwszy nowy wykres od opublikowania nowej wersji naszej platformy. Produkcja energii elektrycznej, ale pogrupowana w dwie kategorie źródeł: emisyjne i bezemisyjne.  Podstawowa, lecz niezbędna wizualizacja, która była już w bardzo uproszczonej formie na stronie głównej, otrzymuje tym samym własne, oddzielne miejsce. 

Choć używamy słowa „odnawialne” czy „OZE” w niektórych nagłówkach, ponieważ jest szeroko rozpoznawalne, to jednak faktyczny tytuł wykresu brzmi mówi o źródłach emisyjnych i bezemisyjnych. To dlatego, że nie uznajemy biomasy za czyste źródło energii, ponieważ emituje przy spalaniu więcej CO2 niż węgiel brunatny (112 vs 107 kgCO2/GJ, źródło: KOBiZE 2021). Wciąż jednak UE zalicza ją do źródeł” odnawialnych” wg konceptu emisji z całego cyklu życia, które miałyby się równoważyć. 

Dane są sub-produktem zbioru produkcja energii wg ENTSO-e, tak więc agregacje czy widok procentowy funkcjonują tu podobnie. Zakres danych jest ten sam: 2015-obecnie. Wykres aktualizowany jest co godzinę zaraz po udostępnieniu danych przez ENTSO-e.

Udostępnij post

Podobne wpisy

Podobne strony

Skip to content