
Na początek warto sprawdzić ile prądu wyprodukowano w ciągu miesiąca z węgla kamiennego oraz innych paliw. Pokrywanie znaczącej części zapotrzebowania na energię to jego podstawowa, lecz nie jedyna rola.
Węgiel kamienny i brunatny przyczyniły się w marcu do wyprodukowania ponad 8 TWh, co jest wynikiem o ponad 1,5 TWh gorszym niż w poprzednim miesiącu. Z tego powodu, łączny udział węgla w produkcji energii elektrycznej wyniósł 53,7% – to druga najniższa wartość w epoce post-covidowej (jeszcze mniej było jedynie w ubiegłym wrześniu). Warunki atmosferyczne umożliwiły większą produkcję ze źródeł bezemisyjnych aniżeli w lutym, co przełożyło się na ich 26% udział w miksie energetycznym. Generacja z fotowoltaiki podwoiła się w miesiąc (1,75 TWh) i była wyższa o 25% w stosunku do ubiegłego marca. Po około 2 TWh dołożyły też siłownie wiatrowe i gazowe.
Więcej danych dostępnych jest na wykresie “Produkcja energii elektrycznej wg ARE”
Węgiel kamienny w marcu
Poniżej analizujemy miesięczne dane z sektora górnictwa węgla kamiennego. Komentarze odnoszą się do wykresów dostępnych stale na energy.instrat.pl
Symbole oznaczają:
↗️ wzrost,
↘️ spadek,
= utrzymanie się wartości względem zeszłego miesiąca.
Wydobycie i sprzedaż
WYDOBYCIE MARZEC – 3,59 Mt ↗
SPRZEDAŻ MARZEC – 3,39 Mt ↘
Wydobycie węgla w marcu minimalnie wzrosło z miesiąca na miesiąc i wyniosło tyle samo, co przed rokiem. Sprzedaż spadła o 4% w stosunku do lutego, ale nieco wzrosła rok do roku – o 2%.
Zapasy
SUMA – 11,4 Mt ↘
ZAPASY PRZY KOPALNIACH (górnictwa) – 5,13 Mt ↗
ZAPASY PRZY KOPALNIACH, ZAKUPIONE (przez energetykę) – 0,31 Mt ↘
ZAPASY PRZY ELEKTROWNIACH (energetyki) – 5,97 Mt ↘
Zapasy węgla kamiennego od kilku miesięcy systematycznie maleją. Tym razem jednak spadek ten nie był znaczący, co jest wynikiem niewielkiego zwiększenia zapasów węgla na zwałach przy kopalniach. Zapasy przy elektrowniach spadły natomiast poniżej 6 milionów ton, co jest najniższym wynikiem od końca 2022 roku.
Zatrudnienie
73 017 osób ↘
Zatrudnienie z miesiąca na miesiąc sukcesywnie maleje i jest już o prawie 3 tys. etatów niższe niż w marcu ubiegłego roku.
Cena dla energetyki (PSCMI 1)
PSCMI 1 – 357 PLN/t ↘
Węgiel dla energetyki potaniał o 3% względem lutego i jest najtańszy od lipca 2022 roku. Sprzedaż węgla cały czas odbywa się znacznie poniżej kosztów produkcji, co może zastanawiać, ponieważ nie widać jednocześnie, by starano się w ten sposób wyprzedać zalegający węgiel ze składowisk.
Cena dla ciepłownictwa (PSCMI 2)
PSCMI 2 – 494 PLN/t ↗
Węgiel dla ciepłownictwa zdrożał o 6% miesiąc do miesiąca, ale jego cena wciąż jest o 20% niższa rok do roku.
To wszystko w bieżącym wydaniu. Przypominamy, że dane dot. polskich kopalń są zawsze dostępne w naszej bazie: Kopalnie węgla kamiennego i brunatnego. Zawiera ona kompletną listę aktywnych złóż i statystyki roczne kopalń.
Kontakt
Wojciech Przedlacki, Product Owner energy.instrat.pl, [email protected]