Zobacz, co dzieje się w energetyce i górnictwie w Polsce

01.01.2023

Zmiany w formacie daty pobieranych plików

Informujemy, że w ostatnim czasie pracujemy nad usprawnieniem sposobu, w jaki przetwarzamy godziny i strefy czasowe dla danych pobieranych „na żywo”, jak np. produkcja energii, zapotrzebowanie na moc czy ceny energii. Działanie ma na celu redukcję ryzyka błędów przy zmianach czasu, zespalaniu formatów różnych instytucji czy wreszcie dodawaniu danych z innych krajów i ułatwi nam znacznie wewnętrzną obsługę danych. W związku z pracami, w ciągu najbliższych 2 tygodni istnieje ryzyko pojawienia się chwilowych zmian formatu dat i godzin w zbiorach danych, zwłaszcza tych pobieranych. Prosimy o zgłaszanie wszelkich zauważonych nieścisłości oraz wątpliwości za pomocą formularza kontaktowego

Odnotowaliśmy jedno wystąpienie takiej zmiany formatu w danych pobieranych przy wykresie produkcji energii elektrycznej wg ENTSO-e. Od 10 maja pliki były sprowadzone do czasu UTC (przesuniętego względem czasu polskiego o -2h), co jednak nie było widoczne w nazwie kolumny „date”. Przykładowo, wartości dla godziny 00:00 oznaczały godzinę 02:00 czasu polskiego. Mamy nadzieję, że nie było to źródłem poważnych błędów przy wykorzystaniu danych – za wszelkie uciążliwości przepraszamy. 

Na zrzutach ekranu poniżej zwizualizowano omawiany problem i obecną poprawkę. Pliki zawierają teraz kolumnę „date” z czasem UTC i „date_pl” z czasem polskim UTC+02:00, co pozwoli uniknąć wątpliwości. Do poprawienia pozostaje, by czas polski był wiodącym – czyli by doba rozpoczynała się od północy czasu polskiego, a nie uniwersalnego, nad czym pracujemy. Po zakończeniu poprawek zamieścimy aktualizację w tym wpisie.

Format pobieranych danych między 10 maja a 11 czerwca

table showing how electricity generation data looked pre-correction

Format pobieranych danych po 11 czerwca - tymczasowo

table showing how electricity generation data looks post-correction, temporarily

Udostępnij post

Podobne wpisy

Podobne strony

Skip to content