Zobacz, co dzieje się w energetyce i górnictwie w Polsce

01.01.2023

Przegląd Węglowy – luty 2024

Grafika miesięcznika Przegląd Węglowy Fundacji Instrat

W połowie miesiąca na naszym blogu oraz Twitterze publikujemy zestaw kluczowych statystyk dot. rynku węgla kamiennego w Polsce. Dane są publikowane z 1,5-miesięcznym opóźnieniem, po ich udostępnieniu przez Agencję Rynku Energii oraz Agencję Rozwoju Przemysłu (oddział Katowice).

Najedź kursorem na wykres, aby podejrzeć dane.

Dane – luty 2024

Symbole oznaczają

↗️ wzrost,

↘️ spadek,

= utrzymanie się wartości w porównaniu z poprzednim miesiącem.

 

PRODUKCJA ENERGII Z WĘGLA
75% energii wyprodukowanej w lutym pochodziło z paliw emisyjnych, z czego 36,3% z węgla kamiennego, a 19,8% z węgla brunatnego. Zapotrzebowanie na krajowy prąd było mniejsze niż w styczniu, za czym zmniejszyła się generacja z elektrowni cieplnych. Wiatr pozostaje jednym z kluczowych źródeł w miksie.

WYDOBYCIE3,72 MLN TON ↘️

SPRZEDAŻ – 3,24 MLN TON ↘️

Wydobycie węgla kamiennego w lutym zmniejszyło się do 3,7 mln ton (-10% m/m i +0% r/r). Sprzedaż zaliczyła jeszcze większy spadek – do 3,24 mln ton (-19% m/m i -18% r/r).

ZAPASY WĘGLA KAMIENNEGO W POLSCE (SUMA)12,9 MLN TON ↗️
ZAPASY GÓRNICTWA PRZY KOPALNIACH – 4,7 MLN TON ↗️
ZAPASY ENERGETYKI PRZY KOPALNIACH – 0,3 MLN TON ↘️
ZAPASY ENERGETYKI PRZY ELEKTROWNIACH – 7,9 MLN TON ↘️

Nierozwiązany pozostaje problem piętrzących się zapasów węgla, które po 2 miesiącach spadków w okresie największego zapotrzebowania, ponownie wzrosły, choć nieznacznie. Na ilość produkowaną przez polskie kopalnie nie ma chętnych, zwłaszcza w obliczu dużej ilości importowanego węgla – zalegającego, ale również przypływającego. Choć rekordowy pod względem importu był rok 2022 (14 mln ton), to w 2023 było to nadal aż 8,2 mln ton, ponieważ zagraniczny surowiec jest tańszy. Pojawiają się więc rządowe pomysły na nierynkowe interwencje.

ZATRUDNIENIE76 052 ↘️

Zatrudnienie oscyluje od października zeszłego roku na poziomie 76 tysięcy – w lutym wyniosło 76 052. Jest większe o 704 etaty niż rok temu, mimo podobnego wydobycia i niemal niższej o 20% sprzedaży.

CENA WĘGLA DLA ENERGETYKI (PSCMI1)485 PLN/t ↘️

Indeks PSCMI1 kontynuował w lutym swój spadek piąty miesiąc z rzędu (-4% m/m, -30% r/r). Wyniósł 485 zł/t, a zatem już o 220 zł/t (30%) niżej niż średnia z zeszłego roku, lecz wciąż aż o 80 zł/t wyżej niż średnio jeszcze w 2022 roku i 1,5 razy drożej niż węgiel w imporcie.

CENA WĘGLA DLA CIEPŁOWNICTWA (PSCMI2)607 PLN/t =

Indeks na poziomie jak w styczniu – 607 zł/t. Wartość sporo poniżej średnich z ostatnich dwóch lat. Ciepłownictwo doczekało się wytchnienia i kilku dobrych wiadomości: na drodze interpelacji do KE potwierdzono korzystny sposób przydzielania bezpłatnych uprawnień w ramach ETS, a MinKlim zapowiedziało program wsparcia zielonego ciepłownictwa, wart 2 mld zł.

Po więcej wiedzy na temat energetyki oraz wydobycia węgla w Polsce zapraszamy na pozostałe części strony.

Kontakt

Wojciech Przedlacki, Product Owner energy.instrat.pl, wojciech.przedlacki@instrat.pl

Udostępnij post

Podobne wpisy

Podobne strony

Skip to content