![](https://energy.instrat.pl/wp-content/uploads/2024/11/przeglad-weglowy-19.png)
Na początek warto sprawdzić ile prądu wyprodukowano w ciągu miesiąca z węgla kamiennego oraz innych paliw. Pokrywanie znaczącej części zapotrzebowania na energię to jego podstawowa, lecz nie jedyna rola.
Wraz z ochłodzeniem temperatur, wzrasta produkcja energii i to głównie ze źródeł emisyjnych. Węgiel kamienny ze sporym odbiciem (o ¼) w stosunku do września, kiedy to zanotował najniższy udział w miksie w historii. Węgiel brunatny z lekkim odbiciem. Łącznie, oba rodzaje węgla zapewniły 57% energii elektrycznej. Wraz z oddaniem do eksploatacji w sierpniu i październiku w sumie ponad 1,3 GW nowych mocy w elektrowni Dolna Odra, wyraźnie wzrosła rola gazu – w październiku z tego źródła pochodziły 2 TWh energii (14%).
Więcej danych dostępnych jest na wykresie „Produkcja energii elektrycznej wg ARE”
Węgiel kamienny w październiku
Poniżej analizujemy miesięczne dane z sektora górnictwa węgla kamiennego. Komentarze odnoszą się do wykresów dostępnych stale na energy.instrat.pl w sekcji Górnictwo.
Symbole oznaczają:
↗️ wzrost,
↘️ spadek,
= utrzymanie się wartości względem zeszłego miesiąca.
Wydobycie i sprzedaż
WYDOBYCIE – 4,2 MLN TON ↗️
SPRZEDAŻ – 3,8 MLN TON ↗️
Wydobycie zanotowało jeden z największych miesięcznych skoków w ciągu wielu lat: +21 p.p., o 717 tys. ton więcej niż we wrześniu. Wzrost jest częściowo uzasadniony ze względu na wzrost produkcji energii z węgla i przygotowania do sezonu zimowego, jednak jego wartość przebiła zapotrzebowanie. Sprzedaż też wzrosła, o 11 p.p., jednak ponad 300 tys. ton z wydobytego węgla nie zostało sprzedanych i trafiło na zwały przykopalniane.
Zapasy
SUMA – 13,81 MLN TON ↗️
ZAPASY PRZY KOPALNIACH (górnictwa) – 5,86 MLN TON ↗️
ZAPASY PRZY KOPALNIACH, ZAKUPIONE (przez energetykę) – 0,23 MLN TON ↘️
ZAPASY PRZY ELEKTROWNIACH (energetyki) – 7,71 MLN TON ↗️
Sumarycznie, zapasy węgla w Polsce wzrosły o 0,5 mln ton. Nadmiar wydobycia przełożył się na przyrost zapasów przy kopalniach (+ 332 tys. ton), a zbliżający się sezon zimowy uzasadnia wzrost zapasów przy elektrowniach (+ 229 tys. ton). Do sumy zapasów raportowanych przez agencje ds. górnictwa i energetyki, dochodzą jeszcze inne zasoby, które na co dzień nie są publicznie znane. Ministerka Przemysłu Marzena Czarnecka ujawniła jednak ostatnio w wywiadzie dla Dziennika Zachodniego, że w głównym punkcie przeładunku węgla, który trafia do Polski zza granicy – Porcie Gdańskim – zalega jeszcze 6 mln ton surowca. Jest to głównie rozdrobniony węgiel, nadający się jedynie do elektrowni, który został interwencyjnie sprowadzony w 2022 r. w źle skoordynowanym procesie zamknięcia dostaw z Rosji.
Zatrudnienie
74 576 osób ↘️
Spadek zatrudnienia wyniósł 131 osób. Październik był 9 miesiącem ciągłego trendu w dół.
Cena dla energetyki (PSCMI 1)
PSCMI 1 – 477 PLN/t =
Węgiel dla energetyki nie wykazał znaczących zmian w cenie w dostawach realizowanych w październiku. Miał miejsce lekki wzrost (o 1%) w wycenie kaloryczności węgla – 21,88 zł/GJ.
Cena dla ciepłownictwa (PSCMI 2)
PSCMI 2 – 543 PLN/t ↘️
Węgiel, który dostarczano ciepłowniom w październiku, potaniał o 6%, zarówno na każdej tonie, jak i na każdym uzyskiwanej z węgla porcji energii (22,99 zł/GJ).
To wszystko w bieżącym wydaniu. Przypominamy, że dane dot. polskich kopalń są zawsze dostępne w naszej bazie: Kopalnie węgla kamiennego i brunatnego. Zawiera ona kompletną listę aktywnych złóż i statystyki roczne kopalń.
Zmiany w Przeglądzie Węglowym
W stosunku do poprzednich miesięczników, ostatnie 2 wydania Przeglądu zostały “odchudzone”, jednak bez utraty informacji cennych dla użytkowników. Comiesięczne statystyki sektora górniczego są jak zawsze dostępne na stałych wykresach na energy.instrat.pl w sekcji Górnictwo. Komentarze do danych są zapewnione jak zwykle w powyższym poście blogowym. Zrezygnowaliśmy z tworzenia oddzielnych wykresów w treści Przeglądu Węglowego, zapewniając w zamian linki do stałych wykresów. Dodatkowym, dedykowanym wykresem tworzonym na potrzeby „Przeglądu” pozostaje miks miesięcznej produkcji energii (tzw. treemap).
Kontakt
Wojciech Przedlacki, Product Owner energy.instrat.pl, wojciech.przedlacki@instrat.pl