Zobacz, co dzieje się w energetyce i górnictwie w Polsce

01.01.2023

Przegląd Węglowy – wrzesień 2024

W połowie miesiąca na naszym blogu oraz w serwisie X publikujemy zestaw kluczowych statystyk dot. rynku węgla kamiennego w Polsce. Dane są publikowane z 1,5-miesięcznym opóźnieniem, po ich udostępnieniu przez Agencję Rynku Energii oraz Agencję Rozwoju Przemysłu (oddział Katowice).

Na początek warto sprawdzić ile prądu wyprodukowano w ciągu miesiąca z węgla kamiennego oraz innych paliw. Pokrywanie znaczącej części zapotrzebowania na energię to jego podstawowa, lecz nie jedyna rola.  

Elektrownie na węgiel kamienny we wrześniu zanotowały najniższy udział w miksie wytwórczym w historii – jedynie 29,8% oraz najniższą produkcję w historii – 4,03 TWh. Gaz ziemny wzrósł do 1,71 TWh (rekord dla tego września), a wiatr wyprzedził PV (odpowiednio 2,23 i 1,63 TWh).

Więcej danych dostępnych jest na wykresie „Produkcja energii elektrycznej wg ARE”

Węgiel kamienny we wrześniu

Poniżej analizujemy miesięczne dane z sektora górnictwa węgla kamiennego. Komentarze odnoszą się do wykresów dostępnych stale na energy.instrat.pl

Symbole oznaczają: 

↗️ wzrost, 

↘️ spadek,

= utrzymanie się wartości względem zeszłego miesiąca.

Wydobycie i sprzedaż

WYDOBYCIE – 3,45 MLN TON ↗️

SPRZEDAŻ – 3,43 MLN TON ↘️

Wartości wydobycia i sprzedaży ukształtowały się na poziomie 3,45 i 3,43 mln ton, zatem bez większych zmian (odpowiednio +1% i -2%). To wciąż jedne z najniższych wyników w historii.

Zapasy

SUMA – 13,3 MLN TON ↗️

ZAPASY GÓRNICTWA PRZY KOPALNIACH – 5,5 MLN TON =

ZAPASY ENERGETYKI PRZY KOPALNIACH –  0,26 MLN TON ↗️

ZAPASY ENERGETYKI PRZY ELEKTROWNIACH – 7,5 MLN TON ↗️

Zapasy wzrosły o 130 tys. ton, za co odpowiada wzrost zapasów przy elektrowniach. Można to tłumaczyć czynnikiem sezonowym, ale pamiętajmy, że w latach 2019/20 i 2022/23 wzrost zapasów następował również zimą.

Zatrudnienie

74 707 osób ↘️

Zatrudnienie konsekwentnie powoli spada – w grudniu były to -172 etaty (-449 r/r). Dla porównania – w 2015 r. zatrudnienie spadało o średnio 900 etatów miesięcznie.

Cena dla energetyki (PSCMI 1)

476 PLN/t ↘️

Węgiel dla energetyki nieznacznie staniał i kosztuje 476 zł/t lub 21,75 zł/GJ. Od maja cena węgla dla energetyki bez większy zmian – między 476 a 484 zł/t.

Cena dla ciepłownictwa (PSCMI 2)

575 PLN/t ↗️

Węgiel dla ciepłownictwa podrożał o 2% za tonę do 575 zł/t – i aż o 4% licząc wartość kaloryczną – do 24,38 zł/GJ. Ceny tego węgla utrzymują się od maja między 561 a 592 zł/t.

To wszystko w bieżącym wydaniu. Dane dotyczące polskich kopalń są zawsze dostępne w naszej bazie: Kopalnie węgla kamiennego i brunatnego. Zawiera ona kompletną listę aktywnych złóż i statystyki roczne kopalń.

Zmiany w Przeglądzie Węglowym

W stosunku do poprzednich miesięczników, obecny Przegląd został “odchudzony”, jednak bez utraty informacji cennych dla użytkowników. Comiesięczne statystyki sektora górniczego są jak zawsze dostępne na stałych wykresach na energy.instrat.pl w sekcji Górnictwo. Komentarze do danych są zapewnione jak zwykle w powyższym poście blogowym. Zrezygnowaliśmy z tworzenia oddzielnych wykresów w treści Przeglądu Węglowego, zapewniając w zamian linki do stałych wykresów. Dodatkowym, dedykowanym wykresem tworzonym na potrzeby „Przeglądu” pozostaje miks miesięcznej produkcji energii (tzw. treemap).

Kontakt

Wojciech Przedlacki, Product Owner energy.instrat.pl, wojciech.przedlacki@instrat.pl

Udostępnij post

Podobne wpisy

Podobne strony

Skip to content