Zobacz, co dzieje się w energetyce i górnictwie w Polsce

Zmiana sposobu publikacji danych o zapotrzebowaniu

W wyniku zmiany systemu udostępniania danych przez operatora systemu PSE 14.06.2024, dane o zapotrzebowaniu systemu elektroenergetycznego zaczęły być publikowane jako netto. Przedtem, była to wielkość brutto, z uwzględnieniem wymiany międzynarodowej i pracy elektrowni szczytowo-pompowych.

W praktyce oznacza to, że nie można bezpośrednio porównywać danych sprzed tej zmiany z danymi po jej wprowadzeniu.

W związku z tą sytuacją pojawiają się istotne pytania:

  • w jaki sposób PSE komunikowało zmianę metodologii użytkownikom danych?

  • dlaczego do tej pory nie opublikowano spójnego, historycznego zbioru danych obejmującego zarówno wartości netto, jak i brutto (np. od 2015 r.)?

  • jak użytkownicy powinni dziś poprawnie porównywać bieżące zapotrzebowanie z danymi historycznymi?

Prowadzimy działania zmierzające do ujednolicenia zbioru danych przez PSE, tak aby możliwe było rzetelne i poprawne analizy długoterminowe. O dalszych postępach będziemy informować na bieżąco.

Udostępnij post

Podobne wpisy

Podobne strony

Przejdź do treści
energy.instrat
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.