W wyniku zmiany systemu udostępniania danych przez operatora systemu PSE 14.06.2024, dane o zapotrzebowaniu systemu elektroenergetycznego zaczęły być publikowane jako netto. Przedtem, była to wielkość brutto, z uwzględnieniem wymiany międzynarodowej i pracy elektrowni szczytowo-pompowych.
W praktyce oznacza to, że nie można bezpośrednio porównywać danych sprzed tej zmiany z danymi po jej wprowadzeniu.
W związku z tą sytuacją pojawiają się istotne pytania:
w jaki sposób PSE komunikowało zmianę metodologii użytkownikom danych?
dlaczego do tej pory nie opublikowano spójnego, historycznego zbioru danych obejmującego zarówno wartości netto, jak i brutto (np. od 2015 r.)?
jak użytkownicy powinni dziś poprawnie porównywać bieżące zapotrzebowanie z danymi historycznymi?
Prowadzimy działania zmierzające do ujednolicenia zbioru danych przez PSE, tak aby możliwe było rzetelne i poprawne analizy długoterminowe. O dalszych postępach będziemy informować na bieżąco.