Z przyjemnością ogłaszamy największą i najbardziej znaczącą aktualizację naszej platformy danych od czasu jej uruchomienia: nową sekcję poświęconą wizualizacjom ścieżek rozwoju różnych sektorów związanych z energetyką. Sekcja ta, zatytułowana “Scenariusze transformacji”, zawiera kluczowe wizualizacje z projektu modelarskiego Instratu, który bada scenariusze transformacji energetycznej w Polsce. Wizualizacje są pogrupowane w cztery kluczowe tematy: prąd, ciepło, wodór i emisje. Wszystkie dane pochodzą z analizy przedstawionej w nowym raporcie „Trzy dekady wyzwań” autorstwa Patryka Kubiczka i Michała Smolenia, który bada scenariusz osiągnięcia neutralności klimatycznej przez Polskę.
Przejdź do nowej sekcji za pomocą przycisku poniżej:
Opis
Na platformie pojawiła się nowa sekcja, która jest największą aktualizacją naszej platformy danych od czasu jej uruchomienia we wrześniu ubiegłego roku. Dodanie dedykowanej sekcji dot. Ścieżek dekarbonizacji stanowi kamień milowy w naszych nieustannych wysiłkach na rzecz zapewnienia przejrzystego, interaktywnego wglądu w transformację energetyczną Polski. Sekcja „Scenariusze transformacji”, przedstawia kluczowe wnioski z projektu modelowania Instratu, oferując użytkownikom łatwy dostęp do szerokiej gamy wizualizacji, które odzwierciedlają złożony, wieloaspektowy charakter transformacji energetycznej kraju.
Jak może wyglądać transformacja energetyczna w Polsce?
Sercem nowej sekcji są wyniki z projektu modelarskiego Instratu, który wykorzystuje zaawansowane narzędzia programistyczne do symulacji różnych ścieżek rozwoju polskiego systemu energetycznego. Praca Instratu w tym zakresie stała się już naszym znakiem rozpoznawczym i flagowym projektem. W nowo opublikowanej zawartości po raz pierwszy objęliśmy analizą rok 2050, przedstawiając możliwy scenariusz osiągnięcia przez Polskę neutralności klimatycznej.
Projekt wspiera krajowe dyskusje i podejmowanie decyzji dotyczących celów klimatycznych i dokumentów strategicznych. Raport „Trzy dekady wyzwań” autorstwa Patryka Kubiczka i Michała Smolenia, opublikowany 12 listopada, przedstawia główny scenariusz transformacji energetycznej Polski prowadzący do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku oraz kilka jego wariantów.
Wizualizacje dostępne na naszej platformie przedstawiają kluczowe wyniki z tego scenariusza. Zachęcamy jednak użytkowników do zapoznania się ze szczegółowym raportem, aby w pełni zrozumieć założenia, rozważania i metodologie stojące za analizą. W miarę opracowywania nowych publikacji będziemy nadal rozszerzać platformę o dodatkowe scenariusze, tematy i warstwy wizualizacji.
Interaktywny i przyjazny dla użytkownika interfejs
Wszystkie wizualizacje dostępne są w jednej uporządkowanej sekcji, do której można przejść klikając nowy przycisk „Scenariusze transformacji” na dole menu. Interfejs z wizualizacjami zbudowany jest podobnie do systemu kart w przeglądarkach internetowych, co ułatwia nawigację pomiędzy tematami.
Obecnie wizualizacje podzielone są na cztery sekcje tematyczne – prąd, ciepło, wodór i emisje (gazów cieplarnianych). W każdej z kart można znaleźć różne wizualizacje, przedstawiające wybrane aspekty danego tematu. Strzałki powyżej wykresów służą do poruszania się pomiędzy wizualizacjami. Użytkownicy mają również możliwość filtrowania danych poprzez klikanie na wpisy w legendzie lub eksplorowania różnych scenariuszy, zapewniając bardziej dogłębną analizę. Pomimo wielowarstwowej struktury przeglądarki, postaraliśmy się, o łatwą nawigację.
Konstrukcja przeglądarki uwzględnia przyszły rozwój, ułatwiając dodawanie kolejnych sekcji tematycznych i wizualizacji w miarę pojawiania się nowych scenariuszy i analiz. Jest to centrum, gdzie dostępne będą kluczowe dane z naszych raportów dotyczących różnych aspektów dekarbonizacji.
Otwartość
Fundacja Instrat promuje otwarty dostęp do wiedzy, danych i modeli. Coraz większa ilość zasobów stojących za analizami dekarbonizacji jest dostępna w otwartych repozytoriach. Współpraca między projektem modelowania i naszą platformą danych to kolejny przejaw tego podejścia.
Planujemy rozszerzyć platformę o nowe tematy, scenariusze i dogłębne analizy danych. W miarę udostępniania kolejnych danych, platforma będzie się rozwijać, zapewniając, że pozostanie kompleksowym źródłem wiedzy na temat transformacji energetycznej w Polsce. Pojawienie się przeglądarki pozwoliło rozszerzyć dotychczasowy zakres tematyczny energy.instrat o ciepłownictwo i wodór.
Zachęcamy do zapoznania się z nową sekcją Scenariusze transformacji, zaangażowania się w wizualizacje i śledzenia kolejnych aktualizacji w miarę dalszego ulepszania tego narzędzia. Aby lepiej zrozumieć wyzwania stojące przed procesem dekarbonizacji, zapoznaj się z pełnym raportem.
Podsumowanie
Niniejsza aktualizacja stanowi znaczące uzupełnienie treści i nowe funkcjonalności energy.instrat. Sekcja “Scenariusze transformacji” umożliwia użytkownikom eksplorowanie i angażowanie się w najważniejsze dane dotyczące modelowania transformacji energetycznej Polski w scenariuszach Instratu.