Zobacz, co dzieje się w energetyce i górnictwie w Polsce

01.01.2023

Problemy z danymi o systemie elektroenergetycznym

Informujemy, że na naszej platformie do odwołania nie działają dane o polskim systemie elektroenergetycznym “na żywo”, czyli godzinowe i dobowe (m. in. produkcja energii w podziale na źródła). 

Przyczyną są szeroko zakrojone zmiany w systemie udostępniania danych przez PSE (Operatora Systemu Przesyłowego) w związku z reformą Rynku Bilansującego. Spowodowały one konieczność gruntownej przebudowy naszych skryptów, lecz również przekazywanie błędnych danych do ENTSO-e (np. produkcja z fotowoltaiki właściwie w nich nie istnieje). Do końca przyszłego tygodnia powinniśmy uruchomić najważniejsze wykresy po dostosowaniu do zmian, jednak nie odpowiadamy za to, że dostarczane dane są niewłaściwe. Pełne przywrócenie zbiorów (oprócz 2 wykresów, do pobrania udostępnialiśmy 5 tabel) może zająć ok. miesiąca. 

Ta sytuacja pokazuje jak ważna jest spójna i proaktywnie komunikowana polityka zarządzania danymi i procesami cyfryzacji. Zabrakło informacji, na którą łatwo mogli trafić użytkownicy niezaangażowani w procesy reformy RB, np. że z dnia na dzień stracą dostęp do wszystkich tabel w dotychczasowym miejscu i formie. Zabrakło zastosowania dobrych praktyk przy tworzeniu interfejsu pobierania danych, dokumentacji, migracji, uczeniu użytkowników nowej strony, usuwaniu błędów. Owszem, gdy już dostawcy i użytkownicy ze wszystkim się uporają, zyskamy coś nowego – większą rozdzielczość danych, interfejs dla automatycznego pobierania. Proces jednak jest trudny, a nie musiał taki być.

Pamiętajmy, że dane nie mają być w Internecie dla spełnienia jakiegoś obowiązku. Dane mają być dla użytkowników, dla społeczeństwa. 

Liczymy na szybką naprawę i trzymamy kciuki za zespół PSE pracujący nad naprawą tego kryzysu oraz wypracowaniem standardów udostępniania danych.

Udostępnij post

Podobne wpisy

Podobne strony

Skip to content